IncluCAMPUS

ČO JE IncluCAMPUS

Cieľom projektu IncluCAMPUS je vytváranie priestoru (virtuálneho, fyzického) a každodenných príležitostí pre aktívne učenie sa a podporu vzniku nových myšlienok, ideí a aktivít, ktorých výsledkom je sociálna inklúzia a aktívna občianska participácia ľudí pochádzajúcich z vylúčených rómskych komunít. Všetky aktivity realizované v rámci projektu IncluCAMPUS, ktorého prijímateľom je občianske združenie eduRoma, sú financované z nórskych grantov a štátneho rozpočtu SR.

Ciele IncluCampusu uskutočňujeme prostredníctvom:

IncluCAMPUS získal grant z Nórska v sume 382 000 €.
Projekt bol spolufinancovaný v sume 67 000 € zo štátneho rozpočtu
Slovenskej republiky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk/ldi.

Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.

Nórske granty predstavujú príspevok Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.

Nórsko prostredníctvom Nórskych grantov prispieva k znižovaniu ekonomických a spoločenských rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.

Nórsko úzko spolupracuje s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Spoločne s inými donormi poskytlo Nórsko postupne v rokoch 1994 až 2014 prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur.

Nórske granty sú financované výlučne Nórskom a sú dostupné v krajinách, ktoré sa pripojili k EÚ po roku 2003. Na obdobie 2014 – 2021 dosahujú Nórske granty 1,25 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:

  1. Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
  2. Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
  3. Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
  4. Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
  5. Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Od novembra 2022 sa v eduRome pravidelne radíme, plánujeme a sieťujeme, aby sme postupne realizovali náš nový inkluzívny projetkt s názvom IncluCAMPUS.
Jedným z výstupov projektu IncluCAMPUS je vybudovať konzorcium expertov pre presadzovanie sociálnej inklúzie zraniteľných skupín obyvateľstva na Slovensku.
 

Milí študenti a študentky,

Radi by sme vás pozvali na náš bezplatný ročný vzdelávací program, vďaka ktorému získate zručnosti a citlivosť potrebné pre výzvy 21. storočia. Program bude pozostávať zo série občasných neformálnych školení, ktoré pre vás pripravili skúsení lektori a lektorky. Naučia vás, ako správne komunikovať a zmierniť kon ikt, ako byť tímovým hráčom alebo ako rozoznať diskrimináciu a čo s ňou robiť.  Dozviete sa viac o histórii Rómov, o sile ľudských práv aj o tom, ako na internete rozoznať pravdu od lži. Spoznáte príklady úspešných rómskych žien alebo základy projektového manažmentu. Skrátka, získate poznatky, bez ktorých sa dnes zaobídete len ťažko. Prihlásiť sa môžete cez tento formulár (skolenia.eduroma.sk)  alebo poslaním emailu na marusa@eduroma.sk.

V eduRome si uvedomujeme,že ak chceme prispievať ku skvalitňovaniu podmienok vo vzdelávaní chudobných detí a mladých ľudí z vylúčených komunít, musíme spolupracovať aj so štátnymi a verejnými inštitúciami. Preto nás veľmi teší,že v ďalších rokoch budeme mocť, v tejto oblasti, spolupracovat so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Cez projekt IncluCAMPUS nás v následujúcom roku čaka veľa rozhovorov a vzdelavacích inkluzívnych aktivít so starostami,primátormi,pedagógmi a zástupcami školských úradov. Na dlhodobej spolupráci sme sa dohodli 3. marca, 2023 s expertkou ZMOS-u pre oblasť vzdelávania pani Máriou Chorváthovou. Tešíme sa na spoluprácu.

Veľmi sa tešíme, že na včerajšom stretnutí (8.3,2023) s našimi partnermi postupne vytvárame a rozširujeme sieť/INCLUNETWORK, prostredníctvom ktorej podporujeme a realizujeme aktivity zamerané na podporu sociálnej inklúzie ľudí z vylúčených komunít. Do tejto rozrastajúcej sa siete patrí občianske združenie eduRoma, ETP Slovensko, Obec Výborná a združenie Dadoro. O ďalších členoch a ich aktivitách vás budeme postupne informovať prostredníctvom našich sociálnych sietí.

24.marec,2023 sme mali prvé koordinačné stretnutie s mladými ľuďmi z rómskej komunity. Veľmi sa tešíme že sa k nám postupne pridávajú študenti stredných a vysokých škôl. A tiež začínajúci pedagógovia, vedci a aktivisti. Stále k nám však majú otvorené dvere aj zástupcovia z ostatných národnostných menšín. Tešíme sa, že začíname spoločne pracovať na dôležitých témach a úlohách, ktoré chcú našu spoločnosť urobiť lepšou, tolerantnejšou a inkluzívnejšou. Všetci sa už čoskoro vidíme na našej prvej spoločnej plánovacej chate.

V eduRome sme včera v Kežmarku (27.marec,2023) – v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska, Štátnou školskou inšpekciou a Ústavom rómskych štúdií Prešovskej univerzity – zorganizovali okrúhly stôl na tému problému školskej segregácie rómskych žiakov. Spolu zo zriaďovateľmi, riaditeľmi škôl a pedagógmi sme veľmi otvorene diskutovali o jej rôznych prejavoch a podobách. Ale aj o tom, aké faktory ju v školách spôsobujú, udržiavajú a prehlbujú. Pomenovali sme tiež kroky, ktoré môžu viesť k jej odstráneniu zo strany zriaďovateľov škôl, učiteľov a štátu. V realizácii okrúhlych stolov budeme s našimi partnermi v ďalších mesiacoch pokračovať. Tešíme sa na ďalšie plodné diskusie a spoluprácu.

Počas víkendu (31.marec – 2.apríl) sme sa  so študentmi stredných a vysokých škôl, a tiež pedagógmi a sociálnymi pracovníkmi, vzdelávali a plánovali dôležitú celospoločenskú protipredsudkovú kampaň, ktorú by sme radi spoločne spustili ešte tento rok. Sme radi, že naše prvé stretnutie prebehlo v priateľskej atmosfére plnej skvelých myšlienok, ideí a nápadov. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie. 

24. apríla,2023 sme mali v Prešove veľmi dôležitú a nesmierne zaujímavú diskusiu so školskými inšpektori na tému vzdelávania rómskych žiakov a ich diskriminácie v školách. Na úvod sme prezentovali aj kritické zistenia a stanoviská Amnesty International Slovensko,ktoré diskusiu rozprúdili. Ďakujeme tiež za účasť Alexandrovi Mušinkovi z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove. Tešíme sa na ďalšie diskusie a výmenu skúseností medzi Štátnou školskou inšpekciou a mimovládnymi organizáciami.

25.apríla, 2023 sme mali v Prešove úvodnú konferenciu k nášmu projektu IncluCAMPUS a nesmierne živú a zaujímavú diskusiu so zriadovatelmi škôl a pedagógmi. Diskutovali sme o problémoch vo vzdelávaní rómskych detí a o ich segregacii v školách. Závery budeme v priebehu mája tlmočiť predstavitelom rezortu školstva a tiez ich premietneme do nasich seminárov, tréningov a workshopov pre ucitelov. Ďakujeme našim partnerom zo Združenia miest a obcí Sloneska (ZMOS), ETP Slovensko a Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove. Ďakujeme za účasť a zapojenie sa do diskusie aj zástupcom Úradu komisára pre deti. Tešíme sa na ďalšie diskusie, hľadania riešení a spolupráce.

SIEŤ ORGANIZÁCIÍ POMAHAJÚCICH ĽUĎOM Z VYLÚČENÝCH KOMUNÍT SA ROZRASTÁ Veľmi sa tešíme, že sieť mimovládnych organizácií a nezávislých expertov, ktorí sa venujú inklúzii ľudí z marginalizovaných rómskych komunít sa v novovznikajúcej sieti s názvom IncluNETWORK postupne rozširuje. Jednou z organizácií, ktorá je súčasťou rozrastajúcej sa siete je aj združenie DADORO, ktoré od 30. marca do 13. mája,2023 zrealizovalo už niekoľko zaujímavých a prospešných vzdelávacích workshopov a informačných seminárov pre zlepšenie sociálnej inklúzie ľudí z vylúčených komunít v Kežmarku a jeho okolí.

ORGANIZÁCIE A ODBORNÍCI PRACUJÚCI S VYLÚČENÝMI KOMUNITAMI VSTUPUJÚ DO NEFORMÁLNEJ SIETE INCLUNETWORK Veľmi sa tešíme, že ďalšou mimovládnou organizáciou, ktorá je sučasťou novovznikajúcej siete s názvom IncluNETWORK je aj ETP Slovensko. Mimovládna organizácia v rámci svojho komunitného centra v Starej Ľubovni zrealizovala od 24. marca do 19. mája sériu zaujímavých seminárov a workshopov pre podporu inklúzie ľudí z miestnej vylúčenej komunity. Tešíme sa, že inkluzívne aktivity ETP Slovensko budú prebiehať pre mladých ľudí z vylúčených komunít aj počas letného obdobia.

25.apríla, 2023 sme mali v Prešove úvodnú konferenciu k nášmu projektu IncluCAMPUS a nesmierne živú a zaujímavú diskusiu so zriadovatelmi škôl a pedagógmi. Diskutovali sme o problémoch vo vzdelávaní rómskych detí a o ich segregacii v školách. Závery budeme v priebehu mája tlmočiť predstavitelom rezortu školstva a tiez ich premietneme do nasich seminárov, tréningov a workshopov pre ucitelov. Ďakujeme našim partnerom zo Združenia miest a obcí Sloneska (ZMOS), ETP Slovensko a Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove. Ďakujeme za účasť a zapojenie sa do diskusie aj zástupcom Úradu komisára pre deti. Tešíme sa na ďalšie diskusie, hľadania riešení a spolupráce.

SIEŤ INCLUNETWORK SA ĎALEJ ROZRASTÁ

Ďalšou organizáciou, ktorá je súčasťou novovznikajúcej siete s IncluNETWORK je aj Komunitné centrum v obci Výborná. Komunitné centrum od 13. marca do 9. mája,2023 zrealizovalo sériu inkluzívnych seminárov a workshopov pre ľudí z miestnej vylúčenej komunity. Tešíme sa, že aktivity komunitného centra, ktoré podporujú inklúziu ľudí z vylúčených komunít, prebiehajú aj počas letného obdobia. O ďalších aktivitách centra vás budeme informovať na našich sociálnych sieťach.

EDUROMA NA POHODE

Priatelia, tento rok 7. Júla, 2023 sme pre vás zrealizovali informačnú kampaň na najväčšom letnom festivale POHODA. V našom stánku v stane Opravári spoločnosti Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ste sa mali možnosť dozvedieť viac o našej práci s deťmi a pre deti, ktoré to v živote, žiaľ, nemajú ľahké. Veľmi sa tešíme, že sme vám prostredníctvom našich materiálov a kvízov mohli sprostredkovať  dôležité informácie, ktoré nastavujú zrkadlo spoločnosti. Ďakujeme za vašu účasť a veríme, že sa budeme môcť s vami stretnúť aj budúci rok. Už teraz sa na vás tešíme. Prajeme vám z eduRomy všetkým ešte pohodové leto.

eduRoma v Prešove s mladými študentmi
V týchto dňoch sa tešíme ďalšej víkendovke, ktorú eduRoma realizovala minulý víkend 21.7. – 23.7. s mladými študentmi v rámci programu Otvorené vzdelávanie. Opäť sme sa stretli pri zaujímavých školeniach a aktivách, rozprávali sme sa o vlastných predsudkoch a o tom ako s nimi dokážeme pracovať. Máme radosť z nových poznatkov, no najviac z nových vzťahov a priateľstiev, ktoré program Otvorené vzdelávanie prináša.

Počas dvoch dní (31.júla do 1. augusta,2023) sme sa v eduRome školili. Hlavným cieľom nášho dvojdňového tréningu bolo získať vedomosti a zručnosti o moderných metódach a postupoch vedenia tréningov v oblasti sociálnej inklúzie, ako aj praktické poznatky o stavaní a vedení koalície organizácií postupne združujúcich sa do siete IncluNETWORK. Tréning nám pomôže zefektívniť postupy pri plnení našich cieľov a aktivít v rámci projektu IncluCAMPUS. Tešíme sa na ďalšie stretutie v auguste.

Naši partneri z občianskeho združenia DADORO, ETP Slovensko a z KC Výborná, ktoré sú súčasťou siete IncluNETWORK pracovali na posilňovaní sociálnej inklúzie ľudí z rómskych komunít aj počas letných mesiacov jún a júl, 2023. Počas svojich tréningov a seminárov sa venovali mladým ľuďom z vylúčených komunít, ale aj sociálnym pracovníkom a učiteľom. 

Počas dvoch dní (23.august do 24. augusta,2023) sme sa v eduRome opäť školili. Hlavným cieľom nášho dvojdňového tréningu bolo pokračovať v získavaní vedomosti a zručnosti o moderných metódach a postupoch vedenia tréningov v oblasti sociálnej inklúzie, ako aj praktické poznatky o stavaní a vedení koalície organizácií postupne združujúcich sa do siete IncluNETWORK. Tréning nám pomôže zefektívniť postupy pri plnení našich cieľov a aktivít v rámci projektu IncluCAMPUS.

V eduRome sa nám podarilo realizovať ďalší vzdelávací víkend v rámci projektu IncluCampus – program Otvorené vzelávanie. Tento krát sme sa stretli s učiteľkami základných škôl v termíne 27.10. – 29.10. v Prešove. Počas víkendu sme sa venovali témam inklúzie v triede a v školách, rozprávali sme sa o histórii Rómov, priniesli sme dobré príklady z praxe a hovorili sme spolu aj o generačnej chudobe.  Ďakujeme účastníčkam za ich účasť, otvorenosť a skúsenosti, s ktorými sa s nami podelili. V neposledom rade sme radi, že máme príležitosť sa stretávať s učiteľmi, ktorých ich práca skutočne baví a majú chuť sa vzdelávať.

Opäť sme zrealizovali odborný seminár v Prešove (6. november,2023) pre učiteľov a sociálnych pracovníkov. Rozprávali sme o tom, na čo je dobré zamerať sa pri práci s chudobnými deťmi v školách a ako efektívne pracovať s odlišnosťami vo vzdelávaní tak, aby z rôznorodosti v školskom prostredí mohli benefitovať všetci žiaci, učitelia a rodičia. Sme radi, že jednou z lektoriek bola aj naša priateľka a spolupracovníčka Adriane Miller z Daytonu v Spojených štátoch. Adriane je riaditeľka mimovládnej organizácie NCCJ Greater Dayton, ktorá sa zaoberá inklúziou rôznych znevýhodnených skupín obyvateľstva.

V eduRome sme začali rok 2024 s ďalším víkendovým vzdelávaním pre pedagógov ZŠ. Stretli sme sa so skvelými učiteľmi v Poprade   (19.1. – 21.1. 2024). Hovorili sme o inklúzii, predsudkoch, práci a komunikácii s rodičmi detí školského veku a tešili sa z výmeny skúseností a novej múdrosti, ktorú učitelia priniesli. Ďakujeme všetkým lektorom a účastníkom víkendového vzdelávania, budeme sa tešiť na ďalšie stretnutia a spolupráce

19. februára sme realizovali priebežnú hodnotiacu online konferenciu, ktorej cieľom bolo vyhodnotiť naše doterajšie vzdelávacie aktivity pre podporu inklúzie mladých ľudí z vylúčených rómskych komunít v rámci projektu IncluCAMPUS. A následne, 22. februára sme realizovali aj 2. časť našej konferencie určenú širokej verejnosti formou zaujímavej diskusie o predsudkoch v spoločnosti. Veľmi nás teší, že diskusia u vás vzbudila veľký záujem. Budeme aj v najbližších dňoch a týždňoch pokračovať v našom verejnom pôsobení pri obhajobe práv menšín, ľudskoprávnych a demokratických princípov na ktorých naša spoločnosť stojí.

Minulý víkend (23.2. – 25.2.) sme realizovali ďalší vzdelávací víkend v rámci programu Otvorené vzdelávanie s učiteľmi a asistentmi základných škôl v Poprade. Stretli sme sa so staršími ale aj novými tvárami a sme radi za nové priateľstvá a veríme budúce spolupráce.Počas vzdelávacieho víkendu sme hovorili o predsudkoch, stereotypoch a o potrebách učiteľov v spolupráci s rodičmi. 

Zrealizovali sme ďalší vzdelávací víkend pre učiteľov cez projekt IncluCampus, kde sme sa opäť stretli so skvelými učiteľmi v Poprade počas víkendu 22.3. – 24.3. Hovorili sme o efektívnej komunikácii, ponúkli rôzne aktivity na scitlivovanie a viedli zaujímavé diskusie o tom, ako najlepšie formovať pre žiakov inkluzívne prostredie škôl. Ďakujeme všetkým účastníkom za účasť a všetku múdrosť, o ktorú sa s nami podelili.

V rámci nášho terénneho programu O krok pokrok sme realizovali ďalší vzdelávací víkend pre učiteľov cez projekt IncluCampus, kde sme sa opäť stretli so skvelými učiteľmi v Poprade počas víkendu 19.4. – 21.4. Hovorili sme o segregácii a rozmýšľali o tom ako vytvárať pre svoje triedy či školy prostredie, v ktorom sú všetky deti vítané a začlenené do vzdelávacieho procesu rovnako. Ďakujeme všetkým účastníkom za účasť a všetku múdrosť, o ktorú sa s nami podelili.

Záverečná konferencia projektu IncluCAMPUS

V rámci nášho terénneho programu O krok pokrok sme pre pedagógov – v piatok 26.apríla,2024 – zorganizovali v Prešove záverečnú konferenciu nášho končiaceho sa projektu IncluCAMPUS.

Na konferencii sme zhrnuli a zhodnotili naše doterajšie aktivity pre podporu sociálnej inklúzie. Rovnako sme predstavili dôležitých aktérov v oblasti uplatňovania nových prístupov pri tvorbe inkluzívneho prostredia škôl a diskutovali sme o ďalších výzvach vo vzdelávaní rómskych žiakov a študentov pre ich plnohodnotnú sociálnu inklúziu.

Na konferencii sme diskutovali o týchto hlavných témach:

Počas jednotlivých prezentácií a následných expertných diskusií sme zaznamenali naozaj veľké množstvo problémov, ktoré rezort školstva dlhodobo ignoruje. V diskusiách odznelo aj veľa zaujímavých a dôležitých tém a podnetov s ktorými budeme v nasledujúcom období v eduRome ďalej aktívne pracovať.